Změna sídla společnosti krok za krokem
1) Proveďte právní úkon, kterým dojde ke změně sídla
- Rozhodnutí valné hromady nebo souhlasu všech společníků je třeba tehdy, pokud se změnou sídla dochází zároveň ke změně zakladatelského dokumentu (obsahu společenské smlouvy). Při takovéto změně je nutný notářský zápis.
- Rozhodnutí statutárního orgánu (jeden nebo více jednatelů) o změně sídla společnosti (bez změny zakladatelského dokumentu) nemusí mít formu notářského zápisu.
2) Podejte návrh na zápis změny v obchodním rejstříku
Po schválení rozhodnutí o změně sídla (příslušným subjektem, či jeho orgánem, a v příslušné formě) je právnická osoba povinna podat návrh na zápis změny bez zbytečného odkladu. Návrh podává obchodní společnost jednající prostřednictvím statutárního orgánu příslušnému rejstříkovému soudu. V návrhu musí být uvedena plná adresa nového sídla.
Přílohami návrhu musí být:
- doklad o provedení příslušného právního úkonu (rozhodnutí společníků, zápis z valné hromady, rozhodnutí statutárního orgánu) v náležité formě
- v případě změny dvojí vyhotovení zakladatelského dokumentu či stanov v úplném platném znění
- dokument prokazující právní důvod užívání prostor, ve kterých je nové sídlo společnosti (výpis z katastru nemovitostí ne starší 3 měsíců nebo nájemní smlouva)
- poplatek 2.000,- Kč soudu na změnu sídla společnosti
Další kroky po změně sídla společnosti
1) Změna sídla firmy na živnostenském úřadu
Živnostenský úřad zpravidla sám aktualizuje údaje při změně sídla společnosti. Přesto doporučujeme do 15 dnů od změny sídla firmy zajít na libovolný živnostenský úřad s výpisem z obchodního rejstříku a informace doplnit.
2) Změna sídla firmy na finančním úřadu
Na původním finančním úřadě je třeba do 15 dnů od změny sídla společnosti nahlásit změnu sídla firmy. Změnu doložíte novým výpisem z obchodního rejstříku nebo novým živnostenským oprávněním. Další informace pak již jdou přes datovou schránku.
3) Změna sídla firmy v sociální a zdravotní pojišťovně
Pokud má vaše firma zaměstnance, pak je nutné do 8 dnů provést změnu na OSSZ a příslušných zdravotních pojišťovnách. Stačí poslat dopis uložený ve formátu PDF a naskenovaný výpis z obchodního rejstříku prostřednictvím datové schránky.
4) Jak je to s přiznáním k dani z příjmu na novém sídle?
Přiznání k dani z příjmu právnických osob můžete odeslat včetně všech příloh elektronicky. Na daňovém portálu je přímo aplikace pro vyplnění přiznání i všech příloh, které potom uložíte a odešlete prostřednictvím datové schránky.
5) Změna sídla firmy v katastru nemovitostí
Pokud společnost vlastní nemovitosti, je třeba změnu sídla společnosti nahlásit také na katastru nemovitostí.